TOPlist
prázdninové číslozářijové čísloříjnové číslo


Jsi 1371184. návštěvník.
Tento den 209.
Svátek
Dnes má svátek
Barbora.
Redakce Tarsicia
blahopřeje.

Doporučujeme
Náhled titulní strany

Archivní článek

Tarsicius:11/2014
Rubrika:Téma
Autor:Zbyněk Pavienský
Název:A přece se točí
Článek:Ano, můžu to potvrdit, dokonce jsem to viděl vlastní oči. Ale točilo se tak rychle, až se mi protáčely oči v důlkách a půlku jsem stejně neviděl. S takovou rychlostí rotovala dvě jednoduchá spojená kolečka navázaná na provázku. A tisíce soustředěných očí pozorně sledovaly veškeré pohyby této jednoduché hračky, která se v rukou profesionálů proměňovala na létající talíře pohybující se po neuvěřitelných křivkách. Taková byla atmosféra mistrovství světa v yoyování, které se tento rok poprvé konalo i v Praze. Setkalo se zde mnoho yoyerů z celého světa, aby předvedli svoje umění v ovládání této prastaré hry. Jedním z nich byl i český borec Vašek Kroutil, který již získal mnoho ocenění v národních i evropských soutěžích.

Ahoj Vašku, co se ti nejvíc líbí na yoyování? A netočí se ti z toho věčného točení hlava?

Ahoj, yoyování je celkem mladý sport, takže ho nezná tolik lidí, je to něco nového. Je to jeden z freestyle sportů a člověk si v něm může dělat, co chce. Existuje nekonečné množství triků a možností, kromě učení základních triků si yoyeři vymýšlí i své vlastní kombinace a vytváří nové triky. V neposlední řadě je to i yoyo komunita, která je dost přátelská a všichni se navzájem podporují, je to sranda, nic extrémně náročného, z čeho by se točila hlava. :-)

Občas z úst yoyerů slýchám záhadné pojmy, např. responzivní a neresponzivní. Můžeš nám je vysvětlit?

Moderní yoyování přišlo do Česka z USA, a proto používá i spoustu anglických výrazů. Responzivní jsou tzv. vracecí yoya, která se točí na konci provázku a na trhnutí ruky vyjedou nahoru. To je super pro všechny začátečníky a yoyery, kteří se učí základy. Neresponzivní yoya jsou naopak ta nevracecí. Také se točí na konci provázku, ale ať trháte, jak trháte, tak do ruky nevyjedou. Nerespozivní yoya se vrací jen přes speciální trik, který se jmenuje „Bind“, a to proto, aby hráč měl nad yoyem naprostou kontrolu a vrátil ho zpět, jen když on sám potřebuje.

Všiml jsem si, že existují různé tvary i materiály, z kterých jsou yoya vyrobená. Jaký to má vliv na provedení triku? Máš nějaké oblíbené yoyo?

Yoya se vyrábí převážně z plastu a hliníku, pár modelů je dřevěných a někdy se kombinuje plast s kovem atd. Plastová yoya jsou většinou levnější a určená začátečníkům. Kovová yoya jsou výkonnější, dražší a určená pro pokročilé yoyery.

Základem moderního yoyování jsou tedy triky. Máš nějaké oblíbené, nebo jako správný yoyer musíš umět všechny?

Existuje asi padesát základních triků, které se dají naučit celkem rychle. Potom yoyer přechází do fáze, kdy se učí triky od ostatních yoyerů nebo si vymýšlí svoje vlastní. Nikdo tedy neumí všechny triky, protože každý dělá trochu jiné.

Už se ti podařilo vymyslet nějaký nový trik?

No jasně, spoustu. Nejradši ze všech mám „President‘s bind“, provázky při něm zamotám do sebe a potom vše pustím, provázky se pomalu rozmotají a spadnou do yoya tak, aby rovnou vyjelo zpět do ruky.

Při předvádění svého umění stojí yoyer na místě, ale prsty se mu jen míhají. Jaká je nejdůležitější vlastnost dobrého yoyera?

Především trpělivost a vytrvalost. Občas se učíte trik a nepovede se ani na stý pokus. Nesmíte to ale vzdát, protože další pokus může být úspěšný a ten pocit, když trik zvládnete, je neuvěřitelný. :-)

Každý sport rozvíjí fyzické i duševní schopnosti člověka. Jakým způsobem tě rozvíjí tvůj koníček?

Díky yoyování jsem poznal spoustu nových lidí i dobrých kamarádů. Taky jsem toho s yoyem hodně nacestoval a navštívil soutěže po celém světě. Yoyování má taky jednoznačně vliv na postřeh a motoriku, díky vymýšlení nových triků to může být i hodně kreativní sport.

Před nedávnem se v Praze konalo mistrovství světa v yoyování. Jakým způsobem se hodnotí kvalita vystoupení?

Yoyerovo vystoupení se hodnotí ve dvou oblastech. Nejprve se oceňuje technická náročnost triků. To je zkrátka o tom, jak těžké triky yoyer dělá, kolik se mu jich povedlo a kolik jich pokazil. Neméně důležitý je i umělecký dojem. To záleží na choreografii, komunikaci s publikem, kostýmu, variaci a originalitě triků, zapojení těla, pohybu po pódiu, synchronizaci s hudbou atd.

Máš pro kluky nějaký návod, jak se co nejlépe a nejrychleji naučit požadovaný trik?

Společně s kamarády yoyery jsme dali dohromady stránku www.SLUSNY.net, kterou spravujeme a vytváříme pro všechny milovníky tohoto nového sportu. Snažíme se yoyování naučit co nejvíce lidí, a proto jsme natočili přes dvě stě výukových videí a dalších návodů, které jsou volně přístupné na našich stránkách. Najdete zde spoustu informací ohledně všeho, co se okolo moderního yoyování točí. Můžete si zde také vybrat ze široké nabídky a yoyo si koupit.

Jaká je tvoje rada pro začínajícího yoyera?

Určitě nevolit na začátek nějaké drahé yoyo. V yoyování neplatí, že čím dražší yoyo, tím lépe mi to půjde. Je opravdu potřeba začít se začátečnickým/responzivním yoyem a poctivě projít základy. Rozhodně bych taky doporučil spojit se buď s námi v Praze, nebo s yoyery ve vašem městě a sejít se s nimi. Kromě nových kámošů se stejným koníčkem získáte i spoustu rad a pomoci do začátku.

A překvapení na konci...

Ti z vás, které yoyování zaujalo, mohou po zodpovězení soutěžní otázky vyhrát od Vashka podepsaný „Yoyofactory One set“ určený především začínajícím yoyerům. Set obsahuje oblíbené yoyo One, Yoyo holder a 10 kusů provázků.

Soutěžní otázka:
Jaký je název nejznámějšího yoyo triku na světě?

Možnosti:
A) Fish the shark
B) Walk the dog
C) Catch the mouse

Mnoho radosti z yoyování přeje Vashek

Slovníček pojmů
Yoyer – člověk, který se věnuje yoyování.
Ložiska – srdce yoya. Každé yoyo má uvnitř kuličkové ložisko, díky němuž se může protáčet.
Pogy – plastové kryty na boky, které umožňují měnit váhu a design yoya.
Stringy – náhradní provázky. Jsou nutnou součástí výbavy každého yoyera. Provázek se asi po 5 až 10 hodinách yoyování opotřebuje a je nutné ho vyměnit.
Offstring – jeden ze stylu yoyování, kdy yoyo není přivázáno k provázku a může tak volně létat vzduchem.
Káča – sport příbuzný yoyování. Jde o klasickou káču, která má v sobě kuličkové ložisko. Díky tomu se protáčí a dají se s ní dělat super triky.
Pady – silikonové nálepky, které se lepí do yoya, aby se lépe roztáčelo a vracelo do ruky. Bez tohoto jednoduchého zařízení by se pouze odmotal provázek a yoyo by se netočilo.
K-pady – vynikající pady jež vyrábí mistr světa Kentaro Kimura.
Pr/Qr:1691/0
Zbývá do:


Kalendář
Kontakt na redakci: redakce@tarsicius.cz, tel: 480 023 407, 775 598 604 © 2005-2024 Tarsicius - zapsaný spolek