TOPlist
březnové čísloJsi 792123. návštěvník.
Tento den 62.

Další číslo
2. číslo
Tarsicia vyjde
přibližně za
11 dnů !!!

Král kvízů
Už je po uzávěrce 162. kola (červenec - srpen)

Naše ikona

Svátek
Dnes má svátek
Zdeněk.
Redakce Tarsicia
blahopřeje.

Doporučujeme
www.in.cz

www.signaly.cz


Archivní článek

Tarsicius:12/2007
Rubrika:Cestománie
Autor:otec Jiří Kaňa
Název:Irsko smaragdový ostrov
Článek:„Bunaíodh an comhlacht Gaelchultúr Teoranta in 2004 agus é mar aidhm aige an Ghaeilge agus an cultúr Gaelach…“. To je jazyk, co? S irštinou jsem se poprvé setkal v Římě. Četl, no spíš „četl“ jsem ji na bráně irského kněžského semináře.

Irsko je ostrovní zemí v sousedství Velké Británie. Však se s ní taky dodnes přetahuje o samostatnosttzv. Severního Irska. Ostrov kdysi dobil Angličan Vilém Oranžský. Pochody oranžistů to dodnes provokativně připomínají. Ovšem už jen na severu, který je anglickou provincií Ulster. Zbytek ostrova tvoří samostatnou Irskou republiku. Na severu převládá anglikánské vyznání, zatímco ostatní Irové jsou tradičně katolíky. O spory pak není nouze. Přitom irští a skotští misionáři v dějinách perfektně spolupracovali. „Iroskotská misie“ přece působila mezi Slovany už před příchodem svatých Cyrila a Metoděje.

Bez Irů nejsou žádné Vánoce
Irští misionáři se ale dokázali postarat nejen o naši víru, ale taky třeba o vůni Vánoc. Nevěříte? Slavný Ir, opat Kolumbán, se vydal v roce 563 na misie do Galie. Legenda říká, že tam pohané slavili zimní slunovrat uctíváním stromu – jedle. Kolumbán k ní proto všechny svolal a ozdobil ji hořícími pochodněmi do tvaru kříže. Pak pronesl kázání o narození Ježíše Krista v Betlémě. Tak se prý tato jedlička stala prvním vánočním stromkem na světě.

Třilístečky - jeden list
Odkud brali Irové takové zásoby křesťanských misionářů? Velkou zásluhu na tom má určitě i svatý …. Do Irska se dostal v 5.století jako biskup – misionář. Den jeho svátku Irové oslavují a připínají si shamrock (irsky seamróg). Je to malý trojlístek, kdysi symbol pohanů. Náš svatý biskup jej však použil k tomu, aby domorodcům vysvětlil tajemství Nejsvětější Trojice tedy Boha Otce, Syna a Ducha Svatého.

Kdo neklape, není Ir
Irové dokáží slavit, to je pravda. Přitom prý hodně pijí. To nevím, ale že dobře tancují, to vím. Jejich tanec pozná i slepý. Takový step, sladěné klapání okovaných podpatků tanečníků na parketu, se fakt nedá přeslechnout.


Louky k orbě i ke hře
Irové ale zažili i velké trápení a bídu. Spousta jich zemřela za obrovské neúrody před 150 lety. To, že zemědělství znamená pro Iry dodnes hodně, svědčí například mistrovství Irska a světa v orání. Loni se konalo po pětasedmdesáté. Své svaly uplatní hrdí Irové nejen v zemědělství, ale třeba v národním sportu, v ragby. V něm patří k nejlepším v Evropě. Zato v takovému sportu, jako je golf, to umějí nandat i borcům světového jména, jako je Američan Tiger Woods. Irsko je prostě rájem golfistů.

Whisky, čas a nový rozměr
A co dělají Irové po sportu nebo po tanci? Chlapi si dají whisky, maminky s dětmi ajriškrémtý (vynikající čaj s příchutí karamelu a whisky) a řidiči se učí vyhlášku. Irové se totiž před pár lety rozešli s anglickými mílemi a rychlost i vzdálenosti teď měří v metrech.
Pr/Qr:713/0

Zbývá do:

Aktualizace

Anketa 22.01.2021
Během koronavirové krize
můžu chodit do školy a jsem za to rád.
[hlasů: 0]
musím chodit do školy a radši bych se učil z domova.
[hlasů: 0]
nemůžu chodit do školy a štve mě, že se musím učit doma.
[hlasů: 0]
menůžu chodit do školy a je to super, že se můžu učit doma.
[hlasů: 0]

Anketa 18.09.2014
Časopis plný fotopříběhů a komiksů
Zakoupili byste si časopis, který bychom vydali a byli by tam některé naše fotopříběhy a komiksy, které jsme v minulosti vydali?
Určitě ano
[hlasů: 247]
Určitě ne
[hlasů: 20]
Nevím
[hlasů: 46]
Záleželo by na ceně
[hlasů: 57]

Anketa 21.02.2012
Ahoj návštěvníku těchto stránek. Jsi:
Ministrant do 10 let
[hlasů: 106]
Ministrant do 15 let
[hlasů: 275]
Ministrant do 20 let
[hlasů: 193]
Ministrant starší 20 let
[hlasů: 162]
Bývalý ministrant.
[hlasů: 107]
Nikdy jsem neministroval.
[hlasů: 74]
Jsem dívka.
[hlasů: 204]
Jsem nevěřící člověk.
[hlasů: 70]

Kniha hostů
Jan Lukeš - redakce
nám nechal vzkaz
jako poslední ze dne 27.8.2014, 20:22
Děkujeme za-
důvěru.-
Čísla jsme-
rádi-
poslali./> /> Požehnané-
dny!
/> Za redakci-
Jan Lukeš,-
redaktor


Starší novinky
28.8.2020, 14:26
Omlouváme se, že v posledních měsích nestíháme přidávat archivní čísla Tarsicia ve formátu PDF. Pokusíme se polepšit:)
8.1.2020, 11:18
Přejeme vám všem mnoho Božího požehnání v Novém roce a těšíme se na setkání se všemi čtenáři v dalších číslech Tarsicia.

Kalendář
Získejte Firefox!
Uložit stránku jako domovskou                   Dotazy týkající se TARSICIA pište na redakce@tarsicius.cz                   © 2005 Tarsicius - občanské sdružení