TOPlist
říjnové čísloJsi 699606. návštěvník.
Tento den 93.

Další číslo
Prázdninové číslo už vy‘lo!

Král kvízů
Už je po uzávěrce 161. kola (červen)

Naše ikona

Svátek
Dnes má svátek
Luboš.
Redakce Tarsicia
blahopřeje.

Doporučujeme
www.in.cz

www.signaly.cz


Archivní článek

Tarsicius:5/2007
Rubrika:Duchovní slovo pro borce
Autor:Štěpán Pospíšil
Název:Roboti na jevišti
Článek:Kužel světla na jevišti vykreslil zlatý kruh kolem klavíru. Nikdo ani nedýchá. Na stoličce u klavíru sedí drobná dívka hrajíci s velikým zápalem Rachmaninův klavírní koncert. Kdo by řekl, že to křehké stvoření je nejnovější prototyp humanoidu nakonfigurovaného k produkci hudby.

Potlesk v sále mě probudil ze sci-fi snění. Dívka stydlivě přijímá květiny a odchází z jeviště. Nesedím na vědecké konferenci zabývající se možnostmi náhrady lidí roboty, ale v maloměstském divadle při přehlídce žáků místní umělecké školy. Znovu potlesk. Přichází další slečna a začíná hrát. Opět robot? Ne, takhle krásně musí hrát jen skutečný člověk.
Na první pohled nehraje jinak než předchozí klavíristka - prsty jí stejně běhají po klávesách nahoru a dolu, klavír chvíli bouří a hned zas teskně zpívá. Ale přesto se obě skladby něčím liší. Tato klavíristka dokáže hrát tak, že se lidem v sále tají dech. Pochopila myšlenku skladatele a teď ji předává posluchačům. Předchozí dívka jen poslušně přehrála noty. Přesně podle předpisu jako robot hrající podle programu.

Napadá mě, že i já jsem klavírista, který se snaží co nejlépe zahrát svůj životní koncert. Často jen mechanicky odehrávám noty, které leží na klavíru přede mnou. Evangelium v mém podání asi nezní právě jako hudba nekonečné lásky. Nezaujme lidi, kteří můj život sledují a chtějí slyšet víc.
Pane, ještě musím hodně přemýšlet nad notami, které jsi mi připravil. Chci se snažit více tiše rozjímat, trpělivě cvičit prstoklad lásky v situacích, kdy mám chuť říct něco ošklivého, kdy se mi nechce pomoci nebo když nemám náladu někoho poslouchat. Stejně jako se skrze umění vnímavého klavíristy naplní sál myšlenkami skladatele, chtěl bych i já skrze svůj život naplňovat ostatní tvou radostí, Pane. Ne každý muzikant se může setkat se skladatelem, jehož koncert právě hraje, ale já mohu naslouchat tvým záměrům a učit se od tebe každý den. Pomoz, můj Stvořiteli, ať skrze můj život přicházíš na jeviště světa ty sám a ať nikdy nejsem pouhým robotem, nechápajícím tvou lásku na jevišti mého života.
Pr/Qr:250/0

Zbývá do:

Aktualizace

Za poslední 2 měsíce nejsou žádné
aktualizace stránek.


Anketa 18.09.2014
Časopis plný fotopříběhů a komiksů
Zakoupili byste si časopis, který bychom vydali a byli by tam některé naše fotopříběhy a komiksy, které jsme v minulosti vydali?
Určitě ano
[hlasů: 222]
Určitě ne
[hlasů: 18]
Nevím
[hlasů: 34]
Záleželo by na ceně
[hlasů: 43]

Anketa 21.02.2012
Ahoj návštěvníku těchto stránek. Jsi:
Ministrant do 10 let
[hlasů: 100]
Ministrant do 15 let
[hlasů: 253]
Ministrant do 20 let
[hlasů: 173]
Ministrant starší 20 let
[hlasů: 147]
Bývalý ministrant.
[hlasů: 88]
Nikdy jsem neministroval.
[hlasů: 68]
Jsem dívka.
[hlasů: 183]
Jsem nevěřící člověk.
[hlasů: 65]

Kniha hostů
Jan Lukeš - redakce
nám nechal vzkaz
jako poslední ze dne 27.8.2014, 20:22
Děkujeme za-
důvěru.-
Čísla jsme-
rádi-
poslali./> /> Požehnané-
dny!
/> Za redakci-
Jan Lukeš,-
redaktor


Starší novinky
25.10.2017, 13:09
Listopadové číslo je už v tiskárně, můžete se těšit. Dozvíte se spoustu zajímavostí z televize NOE. Pokud vás lákají zvláště drony a jiná moderní technika, budete jistě nadšení.
25.4.2017, 14:33
Možná si říkáš, jak to u nás v redakci Tarsicia vůbec funguje. Kdo vymýšlí všechny články a témata? Můžeš to být i ty, když nám odpovíš na pár otázek na adrese