TOPlist
červnové čísloJsi 1241118. návštěvník.
Tento den 342.

Další číslo
12. číslo
Tarsicia už vy‘lo!

Král kvízů
Už je po uzávěrce 162. kola (červenec - srpen)

Naše ikona

Svátek
Dnes má svátek
Barbora.
Redakce Tarsicia
blahopřeje.

Doporučujeme
www.in.cz

www.signaly.cz


Archivní článek

Tarsicius:4/2012
Rubrika:Co mi vrtá hlavou?
Autor:Vojtěch Brož
Název:Jidáš Iškariotský
Článek:V evangeliu jsem četl, že Jidáš Iškariotský při poslední večeři přijal Tělo Pána Ježíše a potom do něj vstoupil satan. Jak tomu mám rozumět?
Aleš, 13 let

Milý Aleši, nejprve chci vyjasnit, že nikde v evangeliu se nepíše, že by do Jidáše vstoupil satan poté, co přijal tělo Pána. Asi máš na mysli Janovo evangelium (13, 26–27), kde Ježíš učedníku, kterého miloval, tajně naznačuje: „Ten to je, komu podám omočené sousto.“ A vzal sousto, omočil ho a podal Jidášovi, synu Šimona Iškariotského. Po tom soustu vstoupil do něho satan. Nemáme žádný důvod se domnívat, že to „sousto“ bylo tělo Páně. Šlo o obyčejný chléb, namočený zřejmě ve slané vodě, jak dělají židé při velikonoční večeři. Ostatně Jan vůbec nezmiňuje, že by Ježíš při této večeři dal učedníkům jíst své tělo a pít svou krev. To dělají ostatní evangelisté, kteří nám dosvědčují, že Ježíš při poslední večeři ustanovil eucharistii. Je ale zajímavé, že u Marka (14, 17–25) a Matouše (26, 20–26) Ježíš nejprve označuje zrádce, který si s ním namáčí ruku v míse, a teprve potom dává učedníkům své tělo a svou krev, na rozdíl od Lukáše, kde Ježíš nejprve ustanoví eucharistii a teprve potom mluví o zrádci (22, 14–23). Jestli Jidáš fakticky přijal tělo Pána, nevíme. Je každopádně zvláštní, že do něho vstoupil satan poté, co mu Ježíš podal sousto. I když nešlo o jeho tělo, přece to byl projev blízkosti a lásky, a právě to se stalo pro Jidáše podnětem, aby do sebe nechal vstoupit satana. Když nám někdo projeví lásku, je to vždy výzva: buď se otevřeme lásce, přijmeme ji a odpovíme láskou, nebo – nechceme-li na lásku odpovědět láskou – musíme se zatvrdit a začít nenávidět. A nenávist je vždy brána pro zlého ducha.
Pr/Qr:1386/0

Zbývá do:

Aktualizace

Za poslední 2 měsíce nejsou žádné
aktualizace stránek.


Kniha hostů
Jan Lukeš - redakce
nám nechal vzkaz
jako poslední ze dne 27.8.2014, 20:22
Děkujeme za-
důvěru.-
Čísla jsme-
rádi-
poslali./> /> Požehnané-
dny!
/> Za redakci-
Jan Lukeš,-
redaktor


Starší novinky
15.1.2021, 16:05
Připravujeme pro vás únorové číslo Tarsicia, bude moc hezké, těšte se.
25.8.2020, 14:26
Omlouváme se, že v posledních měsích nestíháme přidávat archivní čísla Tarsicia ve formátu PDF. Pokusíme se polepšit:)

Kalendář
Získejte Firefox!
Uložit stránku jako domovskou                   Dotazy týkající se TARSICIA pište na redakce@tarsicius.cz                   © 2005 Tarsicius - občanské sdružení