TOPlist
zářijové čísloJsi 873359. návštěvník.
Tento den 157.

Další číslo
12. číslo
Tarsicia vyjde
zřejmě už dnes !!!

Král kvízů
Už je po uzávěrce 162. kola (červenec - srpen)

Naše ikona

Svátek
Dnes má svátek
Svatoslav.
Redakce Tarsicia
blahopřeje.

Doporučujeme
www.in.cz

www.signaly.cz


Archivní článek

Tarsicius:5/2012
Rubrika:Cestománie
Autor:Ondřej Havelka
Název: Velká hliněná mešita v Djenné
Článek:Subsaharská Afrika nemá téměř žádný architektonický historický skvost. Kromě záhadné královské pevnosti v Zimbabwe, o které se neví kdo, kdy a proč ji postavil, nenajdeme na jih od Sahary prakticky žádnou zajímavou historickou stavbu. Výjimkou je několik unikátních hliněných mešit v Sahelském pásu postavených v tzv. súdánské architektuře.

Nejznámější z nich je Velká mešita v Djenné. Toto městečko, celé postavené z hlíny dávnými stavitelskými mistry, najdeme v Mali, v západní Africe. Sahelský pás, který je domovem těchto zvláštních mešit, je vyprahlá pustá oblast mezi Saharou a subsaharskou Afrikou. Táhne se napříč černým kontinentem od Senegalu na západě až po Súdán na východě.

Velká mešita je celá postavena z hlíny (hliněné cihly) na dřevěné konstrukci. Je to největší hliněná stavba na světě. Původní mešita zde stála již od 13. století, kdy království Djenné přijalo islám. Město bylo bohaté a prosperující, což se odrazilo na velkoryse navrhovaných hliněných stavbách.

Mešita byla ovšem zničena v 19. století islámskými fundamentalisty. Současná mešita byla přesně podle té původní znovu vybudována v roce 1906. Každoročním nepřítelem stavby je také déšť. Prší zde sice minimálně, ale přeci jednou ročně přijde kratší období dešťů. Voda mešitu poruší a celou stavbu po skončení deštivého období opravují dobrovolníci, šplhající po dřevěných výčnělcích, novou vrstvou hliněného bláta.

Do mešity mají přístup pouze muslimové. Ostatní nesmí ani nahlédnout. Největší nápor zažívá hliněná stavba v pátek, kdy se k modlitbě sejde celé město. Černí muslimové ve svátečních dželábiích a kloboucích působí na pozadí hliněné mešity opravdu pohádkově.

Ačkoli stojí mešita v centru města, šest dní v týdnu tady panuje klidná až ospalá atmosféra. Vše se ale změní v pondělí, kdy se na náměstí před mešitou koná obrovský trh. Okolí mešity zaplaví tisíce obchodníků a prázdné prašné cesty se změní v barevný mumraj.

Na trh se scházejí domorodci ze vzdáleného okolí, aby směnili své výrobky, potraviny nebo aby uzavřeli obchod. Mezi zajímavými etniky jsme na trhu spatřili Bambary, Fulby, Dogony i Tuaregy.

Celé městečko Djené nás doslova omámilo kouzelnou atmosférou a přestože v Mali jsme se mnohokrát ocitli ve velkém nebezpečí, tady u Velké mešity jsme se po celé dva týdny cítili v naprostém bezpečí a přátelsky přijatí místními obyvateli.

Pr/Qr:1196/0

Zbývá do:

Aktualizace

Anketa 22.01.2021
Během koronavirové krize
můžu chodit do školy a jsem za to rád.
[hlasů: 3]
musím chodit do školy a radši bych se učil z domova.
[hlasů: 2]
nemůžu chodit do školy a štve mě, že se musím učit doma.
[hlasů: 12]
menůžu chodit do školy a je to super, že se můžu učit doma.
[hlasů: 15]

Anketa 18.09.2014
Časopis plný fotopříběhů a komiksů
Zakoupili byste si časopis, který bychom vydali a byli by tam některé naše fotopříběhy a komiksy, které jsme v minulosti vydali?
Určitě ano
[hlasů: 259]
Určitě ne
[hlasů: 21]
Nevím
[hlasů: 49]
Záleželo by na ceně
[hlasů: 59]

Anketa 21.02.2012
Ahoj návštěvníku těchto stránek. Jsi:
Ministrant do 10 let
[hlasů: 108]
Ministrant do 15 let
[hlasů: 282]
Ministrant do 20 let
[hlasů: 196]
Ministrant starší 20 let
[hlasů: 166]
Bývalý ministrant.
[hlasů: 110]
Nikdy jsem neministroval.
[hlasů: 74]
Jsem dívka.
[hlasů: 207]
Jsem nevěřící člověk.
[hlasů: 73]

Kniha hostů
Jan Lukeš - redakce
nám nechal vzkaz
jako poslední ze dne 27.8.2014, 20:22
Děkujeme za-
důvěru.-
Čísla jsme-
rádi-
poslali./> /> Požehnané-
dny!
/> Za redakci-
Jan Lukeš,-
redaktor


Starší novinky
19.1.2021, 16:05
Připravujeme pro vás únorové číslo Tarsicia, bude moc hezké, těšte se.
28.8.2020, 14:26
Omlouváme se, že v posledních měsích nestíháme přidávat archivní čísla Tarsicia ve formátu PDF. Pokusíme se polepšit:)

Kalendář
Získejte Firefox!
Uložit stránku jako domovskou                   Dotazy týkající se TARSICIA pište na redakce@tarsicius.cz                   © 2005 Tarsicius - občanské sdružení