TOPlist
červnové čísloJsi 854134. návštěvník.
Tento den 169.

Další číslo
10. číslo
Tarsicia vyjde
přibližně za
9 dnů !!!

Král kvízů
Už je po uzávěrce 162. kola (červenec - srpen)

Naše ikona

Svátek
Dnes má svátek
Jaromír.
Redakce Tarsicia
blahopřeje.

Doporučujeme
www.in.cz

www.signaly.cz


Archivní článek

Tarsicius:10/2012
Rubrika:Nej
Autor:Josef Lavička
Název:Nejbláznivější šampionáty
Článek:Ahoj ministranti,
prázdninová „nej“ se věnovala Vesmíru, který je tak velký, že si mnoho věcí v něm neumíme představit. Pro říjnové vydání naší rubriky jsem vybral téma, které je o poznání reálnější, avšak přesto těžko pochopitelné. Jsou jím světové šampionáty v nejbláznivějších a „nejpotrhlejších“ disciplínách.

Dlouhé vousy, krátký rozum?
Někteří starší lidé mívají delší vousy. V pohádkách mívají dlouhé šedivé vousy většinou chytří stařečkové. Nejde však jen o délku, vousy lze různě upravit. Asi byste však neřekli, že v takzvané „úpravě vousu a kníru“ se pravidelně pořádá světový šampionát. Jednou z kategorií je „císařský vous“. Zde se umisťují na prvních místech především němečtí účastníci. Například Karl-Heinz Hille si své vousy v roce 2005 načesal do tvaru Braniborské brány, symbolu Berlína.

Polštářová válka
Mnozí z vás možná polštářovou válku, tedy mlácení polštáři, hráli se svými sourozenci, když jste byli mladší. A i v této bláznivé disciplíně, tedy v „boji s polštářem“, se pořádá světový šampionát. Bojuje se každoročně a v roce 2006 oslavil šampionát už 40. ročník. Mistrovství má však jednu specialitu – účastníci soutěže mezi sebou bojují polštáři, které jsou mokré a zablácené.

Dobrou noc
Když tu máme mistrovství v boji s polštáři, nesmí chybět ani počítání oveček :-) Že někdo, když nemůže usnout, počítá ovečky, to se říká odjakživa. Mistrovství světa v počítání oveček se však poprvé uskutečnilo až v září 2002 v Novém Jižním Walesu v Austrálii. Během soutěže prochází kolem soutěžících stádo ovcí. Aktéři závodu pak musí co nejpřesněji odhadnout počet ovcí ve stádě.

Láska hory přenáší
Nošení manželek – tak se jmenuje disciplína, která by se dala nazvat i „sprint s manželkami“. Mistrovství světa v tomto odvětví se koná každý rok ve finském městě Sonkajärvi. Rekordmany v této disciplíně jsou Margo Uusorg a Birgit Ulricht, pár z Estonska. V roce 2000 zvládli trasu dlouhou 235 metrů v čase 55,5 sekundy. A jako by to nebylo málo, o rok později své vítězství zopakovali. I když už bez dalšího rekordu.

Svatý Pavel a blázni
Svatý Pavel ve svých listech celkem často mluví o bláznovství a bláznech. „Tvrdí, že jsou moudří, ale upadli v bláznovství,“ říká v prvním listu Římanům o lidech, kteří poznali Boha, ale nevzdali mu čest a nebyli mu vděční (1 Řím 1, 22). A v prvním listu Korinťanům dodává: „Neboť bláznovství Boží je moudřejší než lidé a slabost Boží silnější než lidé.“ (1 Kor, 1, 25). A tak vám, kluci, přeji, ať jste blázny Božími a umíte jít proti proudu světa. Protože jen tak budete silnějšími a moudřejšími.
Pr/Qr:961/0

Zbývá do:

Aktualizace

Anketa 22.01.2021
Během koronavirové krize
můžu chodit do školy a jsem za to rád.
[hlasů: 0]
musím chodit do školy a radši bych se učil z domova.
[hlasů: 2]
nemůžu chodit do školy a štve mě, že se musím učit doma.
[hlasů: 10]
menůžu chodit do školy a je to super, že se můžu učit doma.
[hlasů: 13]

Anketa 18.09.2014
Časopis plný fotopříběhů a komiksů
Zakoupili byste si časopis, který bychom vydali a byli by tam některé naše fotopříběhy a komiksy, které jsme v minulosti vydali?
Určitě ano
[hlasů: 256]
Určitě ne
[hlasů: 20]
Nevím
[hlasů: 49]
Záleželo by na ceně
[hlasů: 57]

Anketa 21.02.2012
Ahoj návštěvníku těchto stránek. Jsi:
Ministrant do 10 let
[hlasů: 108]
Ministrant do 15 let
[hlasů: 279]
Ministrant do 20 let
[hlasů: 196]
Ministrant starší 20 let
[hlasů: 164]
Bývalý ministrant.
[hlasů: 109]
Nikdy jsem neministroval.
[hlasů: 74]
Jsem dívka.
[hlasů: 207]
Jsem nevěřící člověk.
[hlasů: 71]

Kniha hostů
Jan Lukeš - redakce
nám nechal vzkaz
jako poslední ze dne 27.8.2014, 20:22
Děkujeme za-
důvěru.-
Čísla jsme-
rádi-
poslali./> /> Požehnané-
dny!
/> Za redakci-
Jan Lukeš,-
redaktor


Starší novinky
19.1.2021, 16:05
Připravujeme pro vás únorové číslo Tarsicia, bude moc hezké, těšte se.
28.8.2020, 14:26
Omlouváme se, že v posledních měsích nestíháme přidávat archivní čísla Tarsicia ve formátu PDF. Pokusíme se polepšit:)

Kalendář
Získejte Firefox!
Uložit stránku jako domovskou                   Dotazy týkající se TARSICIA pište na redakce@tarsicius.cz                   © 2005 Tarsicius - občanské sdružení