TOPlist
červnové čísloJsi 1024610. návštěvník.
Tento den 767.

Další číslo
2. číslo
Tarsicia vyjde
přibližně za
6 dnů !!!

Král kvízů
Už je po uzávěrce 162. kola (červenec - srpen)

Naše ikona

Svátek
Dnes má svátek
Otýlie.
Redakce Tarsicia
blahopřeje.

Doporučujeme
www.in.cz

www.signaly.cz


Archivní článek

Tarsicius:11/2012
Rubrika:Co dokáže počítač
Autor:Zbyněk Pavienský
Název:Digitální církev
Článek:„Blaze tobě, Šimone, neboť ti to nezjevil ani Google, ani Facebook. A já ti pravím, že ty jsi správce, a na tobě zbuduji peer-to-peer síť a žádný hacker ji nepřemůže. Alokuji ti blok IP adres a tu doménu, kterou odmítneš, té bude odmítnuta IP adresa, a tu kterou přijmeš, ta přijme i IP adresu. Tehdy nařídil učedníkům, aby nikomu neříkali, že on je správce sítě“ (Evangelium podle Ajťáka). Asi to není přesně takhle, ale každopádně i církev svatá, stojící jednou nohou na světě vezdejším a druhou už v Království Božím, se rozhodla hlásat dobrou zprávu Ježíše Krista i ve světě IP adres a DNS serverů.

Dnes už má téměř každá farnost svoji vlastní webovou stránku, nemluvě o biskupstvích a centrech mládeže. Ale jak je na tom Vatikán a jeho hlava papež Benedikt XVI.? Kdo by čekal zaostalost a amatérismus, byl by asi zklamán, neboť Svatý stolec s úspěchem využívá všech vymožeností internetu. Ostatně sám papež hovoří přímo o nutnosti vložit nové komunikační technologie do služby celkovému dobru člověka. Pokud budou moudře využívány, mohou přispět ke splnění touhy po pravdě a jednotě.

Zábavní park ve Vatikánu?

Nejdůležitějším internetovým portálem Svatého stolce je stránka www.vatican.va. Na ní lze nalézt téměř vše od papežových kázání, promluv, konstitucí, dopisů až po plánované cesty a modlitby. Na tomto portále se nalézá i stránka Vatican Player. Není to, jak by se mohlo na první pohled zdát, stránka o vatikánském zábavním parku, ale video portál se spoustou záběrů z papežových cest a promluv - http://www.vatican.va/video/index.html. Dokonce zde nalezneme kameru, která živě snímá buď prostor před katedrálou Petra a Pavla, nebo přenáší záběry ze slavnostních mší. Podobný materiál nalezneme i na Youtube kanálu – www.youtube.com/vatican. Všechny tyto zdroje jsou sice dostupné v pěti jazycích, ale čeština mezi nimi bohužel není. Naštěstí existuje vatikánský rozhlas, který má i svoji českou variantu a na adrese www.radiovaticana.cz nalezneme velice kvalitní zpravodajství ze světa katolické církve.

Můj přítel papež.

Mohlo by se zdát, že Svatý stolec by mohl být se svým umístěním v digitálním světě spokojen, ale biskup Claudio Maria Celli, prezident Papežské rady pro sociální komunikační prostředky, rozhodně spokojen není. Jako příklad uvádí, že po zadání otázky "Who is Jesus" ("Kdo je Ježíš") do Googlu není ani jedna z prvních deseti odpovědí katolická - ještě před první katolickou stránkou doporučí Google dokonce i muslimský web. Samozřejmě jsem to hned vyzkoušel a v češtině na mě naštěstí žádní musulmani nevyskočili, ale na první stránce byla spousta počeštěných amerických encyklopedií a teprve na druhé stránce jsem našel odkaz na spolčo v Hradci Králové. Otázka, kdo je Ježíš, je samozřejmě pro křesťana naprosto zásadní, ale přesto se mi zdá, že není v češtině příliš častá. Proto jsem Googlu položil jednoduchý dotaz "Ježíš Kristus" a hned na druhém místě po wikipedii byl odkaz na www.víra.cz, kterou provozuje pražské arcibiskupství. Jak je vidět, ve Vatikánu chybí hlavně čeští internetoví specialisté. Proto se kluci dobře učte, církev vás volá.

P.S. Úplně jsem zapomněl na Facebook. Pokud by jste se chtěli přátelit se Svatým otcem, máte k dispozici dokonce šest profilů. Dotazem ve Vatikánském rozhlasu jsem zjistil, že ani jeden není pravý. Zcela jistě pravý je ovšem profil Jesus Christ the Son of God (Ježíš Kristus Syn Boží). U něho máte jistotu, že majitel účtu je vždy online :)

Opravdové přátelství se Synem Božím vám přeje Zbyněk.
Pr/Qr:1255/0

Zbývá do:

Aktualizace

Za poslední 2 měsíce nejsou žádné
aktualizace stránek.


Anketa 22.01.2021
Během koronavirové krize
můžu chodit do školy a jsem za to rád.
[hlasů: 16]
musím chodit do školy a radši bych se učil z domova.
[hlasů: 4]
nemůžu chodit do školy a štve mě, že se musím učit doma.
[hlasů: 17]
menůžu chodit do školy a je to super, že se můžu učit doma.
[hlasů: 19]

Anketa 18.09.2014
Časopis plný fotopříběhů a komiksů
Zakoupili byste si časopis, který bychom vydali a byli by tam některé naše fotopříběhy a komiksy, které jsme v minulosti vydali?
Určitě ano
[hlasů: 263]
Určitě ne
[hlasů: 24]
Nevím
[hlasů: 51]
Záleželo by na ceně
[hlasů: 60]

Anketa 21.02.2012
Ahoj návštěvníku těchto stránek. Jsi:
Ministrant do 10 let
[hlasů: 109]
Ministrant do 15 let
[hlasů: 290]
Ministrant do 20 let
[hlasů: 201]
Ministrant starší 20 let
[hlasů: 173]
Bývalý ministrant.
[hlasů: 117]
Nikdy jsem neministroval.
[hlasů: 75]
Jsem dívka.
[hlasů: 211]
Jsem nevěřící člověk.
[hlasů: 77]

Kniha hostů
Jan Lukeš - redakce
nám nechal vzkaz
jako poslední ze dne 27.8.2014, 20:22
Děkujeme za-
důvěru.-
Čísla jsme-
rádi-
poslali./> /> Požehnané-
dny!
/> Za redakci-
Jan Lukeš,-
redaktor


Starší novinky
19.1.2021, 16:05
Připravujeme pro vás únorové číslo Tarsicia, bude moc hezké, těšte se.
28.8.2020, 14:26
Omlouváme se, že v posledních měsích nestíháme přidávat archivní čísla Tarsicia ve formátu PDF. Pokusíme se polepšit:)

Kalendář
Získejte Firefox!
Uložit stránku jako domovskou                   Dotazy týkající se TARSICIA pište na redakce@tarsicius.cz                   © 2005 Tarsicius - občanské sdružení