TOPlist
říjnové čísloJsi 669394. návštěvník.
Tento den 35.

Další číslo
13. číslo
Tarsicia vyjde
přibližně za
20 dnů !!!

Král kvízů
Uzávěrka
155.kola (prosinec)
je 1.1.2019

Naše ikona

Svátek
Dnes má svátek
Lýdie.
Redakce Tarsicia
blahopřeje.

Doporučujeme
www.in.cz

www.signaly.cz


Archivní článek

Tarsicius:7/2013
Rubrika:Sport
Autor:Petr Lukeš
Název:Felix Baumgartner – Týpek, co zapomněl, že není pták
Článek:Drazí ministranští kolegové. Na léto jsme si pro Vás připravili takovou zajímavost, která je někde na pomezí sportu, bláznovství, adrenalinu a průkopnictví. Totiž rakouský parašutista Felix Baumgartner se rozhodl překonat dosavadní rekord a skočil z neuvěřitelné výšky 39 000 m. Celý pád trval lehce přes 4 minuty a při volném pádu dosáhl parašutista rychlosti 1342 km/h, což mu zajistilo prvenství také v tom, že jako první člověk bez pomocné techniky překonal nadzvukovou rychlost.

Ale samozřejmě z takové výšky nelze skákat v tričku a trenkách, ale Baumgartner k tomu potřeboval špičkové vybavení:
Návratová kapsule nesená heliovým balónem – plánovaná výška seskoku byla 36 tisíc km (okraj stratosféry), ale nakonec Felix vystoupal ještě výše. Balón stoupal 3 hodiny, aby tento extremista zasalutoval, zapnul nahrávací zařízení a skočil (podívejte se na unikátní video).
Padáky – hlavní, rezervní a stabilizační (při nadměrné rotaci)
Skafandr – Ve stratosféře vládla teplota cca -70 stupňů Celsia, to už je pořádná „kosa“ :-), navíc je vzduch velmi řídký, tzn. s malým množstvím pro přežití nezbytného kyslíku. Naopak při volném pádu docházelo k tak velkému tření, že musel být skafandr vyroben z nehořlavého materiálu (jinak by si zamilovaný páreček na procházce mohl myslet, že „padá hvězda“ :-). NASA by na základě úspěšného seskoku chtěla vyvinout podobný skafandr pro záchranu astronautů při poruše kosmické lodi.
Helma – speciální a nezbytná součást výbavy, sestavená pro zásobování těla kyslíkem a její hledí bylo chráněno proti zamlžení a také zamrznutí. V helmě byla také zabudovaná sluchátka a mikrofon pro komunikaci s kontrolním stanovištěm na zemi.
Baumgartner za svůj výkon sklidil nejen uznání odborné veřejnosti, ale i na sociální síti Facebook má již přes milion a půl fanoušků. Klobouk dolů! :-)
ODHODLÁNÍ SKOČIT
Z jaké nejvyšší výšky jste skočili vy? Můj rekord je desetimetrový útes v Norsku. Většinou však stačí jít na skokánek na koupališti – ze země to vypadá vše tak snadné, ale když pak stojíte nahoře a koukáte dolů, pořádně se vám rozklepou kolena. Člověk se zkrátka musí ROZHODNOUT! Tak je to, podle mého, i v životě. Bůh nám dal svobodu, abychom zodpovědně dělali jednotlivá rozhodnutí. Často však, čím více otálíme, tím se více bojíme – stejně jako při skoku. Možná kdyby si Felix Baumgartner nevěřil, stojí na hraně své návratové kapsule ještě dnes :-).

Rychlost při dopadu
A jen pro zajímavost, když se budete rozmýšlet, zda skákat z můstku do vody (nebo třeba z okna školní budovy :-), můžete si předem spočítat, jakou rychlostí dopadnete. Stačí použít tento vzorec (pro volný pád ve vakuu): v = 2.g.h.
V praktickém příkladu to znamená, že ze 3 metry vysokého můstku na koupališti dopadnete do vody rychlostí 27 km/h:
V = 2.9,81.3 = 7,67 m/s = 27,62 km/h
Přeji krásné prázdniny a pevnou půdu pod nohama :-).
Pr/Qr:172/0

Zbývá do:

Aktualizace

Anketa 18.09.2014
Časopis plný fotopříběhů a komiksů
Zakoupili byste si časopis, který bychom vydali a byli by tam některé naše fotopříběhy a komiksy, které jsme v minulosti vydali?
Určitě ano
[hlasů: 207]
Určitě ne
[hlasů: 16]
Nevím
[hlasů: 34]
Záleželo by na ceně
[hlasů: 39]

Anketa 21.02.2012
Ahoj návštěvníku těchto stránek. Jsi:
Ministrant do 10 let
[hlasů: 93]
Ministrant do 15 let
[hlasů: 241]
Ministrant do 20 let
[hlasů: 166]
Ministrant starší 20 let
[hlasů: 141]
Bývalý ministrant.
[hlasů: 85]
Nikdy jsem neministroval.
[hlasů: 64]
Jsem dívka.
[hlasů: 181]
Jsem nevěřící člověk.
[hlasů: 63]

Kniha hostů
Jan Lukeš - redakce
nám nechal vzkaz
jako poslední ze dne 27.8.2014, 20:22
Děkujeme za-
důvěru.-
Čísla jsme-
rádi-
poslali./> /> Požehnané-
dny!
/> Za redakci-
Jan Lukeš,-
redaktor


Starší novinky
25.10.2017, 13:09
Listopadové číslo je už v tiskárně, můžete se těšit. Dozvíte se spoustu zajímavostí z televize NOE. Pokud vás lákají zvláště drony a jiná moderní technika, budete jistě nadšení.
25.4.2017, 14:33
Možná si říkáš, jak to u nás v redakci Tarsicia vůbec funguje. Kdo vymýšlí všechny články a témata? Můžeš to být i ty, když nám odpovíš na pár otázek na adrese