TOPlist
říjnové čísloJsi 708448. návštěvník.
Tento den 105.

Další číslo
10. číslo
Tarsicia vyjde
přibližně za
10 dnů !!!

Král kvízů
Už je po uzávěrce 162. kola (červenec - srpen)

Naše ikona

Svátek
Dnes má svátek
Berta.
Redakce Tarsicia
blahopřeje.

Doporučujeme
www.in.cz

www.signaly.cz


Archivní článek

Tarsicius:12/2013
Rubrika:Co mi vrtá hlavou?
Autor:Jaromír Matějek
Název:Je dítě majetek?
Článek:Mnoho lidí přistupuje k dětem jako k majetku. Když chtějí, ale nemohou mít dítě, tak si ho nechají vyrobit ve zkumavce. Když nechtějí, tak se ho zbaví. Jak vysvětlit spolužákům, že je to špatně?
Jenda, 17 let

Ahoj Jendo!
Jak asi správně tušíš, dítě majetek není. A nejen dítě, ale ani nikdo z dospělých. Ale proč? Vždyť si můžeme říct: chodím do práce, zaměstnavatel mi platí, a tak si mě vlastně kupuje. Takže jsem něco jako věc. Avšak svojí otázkou si asi říkáš, jestli si s dítětem můžeme dělat, co chceme. Nejenže ho vychováváme tak, jak uznáme za vhodné, ale můžeme rozhodnout i o jeho vzniku nebo i o tom, že se nenarodí.
Dítě, ale i kohokoliv jiného, využívám jako svůj majetek tehdy, když mně nejde o něj samotného, ale pouze a jen o můj prospěch a zisk. Pak ho používám jako nástroj, jako věc, a tak se stavím nad něj. A to není přijatelné a hlavně to není spravedlivé. Na této úvaze jsou založena všechna lidská práva. A to je dobré si pamatovat.
Pokud bych měl dítě jen kvůli tomu, abych si něco dokazoval, třeba to, že jsem správný chlap nebo dobrá máma, tak je to špatně. Dítě mám chtít kvůli němu, ne kvůli sobě. Je to hlavně proto, že i ono má právo být milováno a milovat. Stejně jako já. A tím je i jasné, proč se jen tak nemůžu živého (to samozřejmě), ale i nenarozeného života tak lehce zbavit. Je to tak proto, že já, i když jsem starší, zkušenější, víc vydělám apod., jako člověk nejsem víc než to embryo. V tom jsme si všichni rovni a já nemohu využívat této své převahy vůči nenarozenému embryu už proto, že jsem byl kdysi taky embryo. Okolí, moji rodiče mi umožnili, abych se narodil, tak bych to měl i já umožnit těm dalším. Ano, kdybych této své převahy využil, pak bych s tím slabším zacházel jako s věcí. A jak uznáš, slabší kluky nebijeme, protože prostě nejsme zbabělci. Stejně tak bychom neměli likvidovat nenarozené děti jen proto, že se nám teď jejich narození nehodí a oni jsou holt ti slabší.
Děkuji za skvělou otázku! Dítě jako majetek, to si budu pamatovat.
Pr/Qr:312/0

Zbývá do:

Aktualizace

Za poslední 2 měsíce nejsou žádné
aktualizace stránek.


Anketa 18.09.2014
Časopis plný fotopříběhů a komiksů
Zakoupili byste si časopis, který bychom vydali a byli by tam některé naše fotopříběhy a komiksy, které jsme v minulosti vydali?
Určitě ano
[hlasů: 225]
Určitě ne
[hlasů: 19]
Nevím
[hlasů: 35]
Záleželo by na ceně
[hlasů: 44]

Anketa 21.02.2012
Ahoj návštěvníku těchto stránek. Jsi:
Ministrant do 10 let
[hlasů: 100]
Ministrant do 15 let
[hlasů: 256]
Ministrant do 20 let
[hlasů: 176]
Ministrant starší 20 let
[hlasů: 148]
Bývalý ministrant.
[hlasů: 90]
Nikdy jsem neministroval.
[hlasů: 68]
Jsem dívka.
[hlasů: 184]
Jsem nevěřící člověk.
[hlasů: 66]

Kniha hostů
Jan Lukeš - redakce
nám nechal vzkaz
jako poslední ze dne 27.8.2014, 20:22
Děkujeme za-
důvěru.-
Čísla jsme-
rádi-
poslali./> /> Požehnané-
dny!
/> Za redakci-
Jan Lukeš,-
redaktor


Starší novinky
25.10.2017, 13:09
Listopadové číslo je už v tiskárně, můžete se těšit. Dozvíte se spoustu zajímavostí z televize NOE. Pokud vás lákají zvláště drony a jiná moderní technika, budete jistě nadšení.
25.4.2017, 14:33
Možná si říkáš, jak to u nás v redakci Tarsicia vůbec funguje. Kdo vymýšlí všechny články a témata? Můžeš to být i ty, když nám odpovíš na pár otázek na adrese