TOPlist
červnové čísloJsi 854123. návštěvník.
Tento den 158.

Další číslo
10. číslo
Tarsicia vyjde
přibližně za
9 dnů !!!

Král kvízů
Už je po uzávěrce 162. kola (červenec - srpen)

Naše ikona

Svátek
Dnes má svátek
Jaromír.
Redakce Tarsicia
blahopřeje.

Doporučujeme
www.in.cz

www.signaly.cz


Archivní článek

Tarsicius:4/2014
Rubrika:Duchovní slovo otce biskupa
Autor:Petr Lukeš
Název:NHL
Článek:Když jsem byl asi tak ve vašem věku, tak nás s bráchou pohltil jeden koníček. Někdo sbírá známky, někdo zátky od piva, někdo houby a někdo třeba hokejové kartičky. My jsme shodou okolností sbírali vše výše zmíněné, ale chci zdůraznit právě ony hokejové kartičky. Sbírali jsme jak nálepky, tak přímo kartičky, kdy na každé kartičce byl jeden hokejista, který se ve svém sportu dostal tak daleko, že si ho vyhlédl jeden z týmů hrajících nejslavnější hokejovou ligu světa a tou je kanadsko-americká NHL (= National Hockey League, v českém překladu národní hokejová liga).

Fenomén NHL
Ačkoli se NHL účastní týmy pouze z USA a Kanady, jednotliví hráči jsou takřka z celého světa. NHL hraje 30 týmů, které jsou rozděleny na dvě konference – východní a západní. Samotná soutěž má takové dvě fáze, a těmi jsou tzv. základní část, ze které 8 nejlepších týmu z každé konference postoupí do fáze rozhodující, a tou je play-off, neboli hezky česky řečeno prohraný z kola ven. A o co se vlastně hraje? Samozřejmě v každém profesionálním sportu jde o slávu a peníze, ale tady je přeci jenom něco navíc. Tím víc je trofej pro vítěze – Stanley Cup. Při vyslovení názvu se většině hokejistů zježí chlupy na rukou. Co o této trofeji říká její trojnásobný držitel Jaroslav Pouzar? „Třikrát jsem ho držel v rukou. Třikrát jako hráč, jehož jméno je vyryto v jeho podstavci. Zvednout ho nad hlavu, to už dá pořádnou fušku. Jsou k němu přivařovány další stříbrné pásy, do nichž přibývají jména těch nejšťastnějších hokejistů na světě, protože tohle je opravdový hokejový vrchol.“
Jak se do NHL dostat?
„Dobrý den, jmenuji se Bedřich Vomáčka a chci se ucházet v konkurzu o nového obránce pro váš tým.“ Tak přátelé, takhle to asi běžně nechodí. Před začátkem každé sezony se uskuteční tzv. draft, kde si týmy postupně vybírají nováčky a nové naděje pro svůj kádr. Každý tým platí své skauty, neboli hokejové znalce, kteří hledají talenty po celém světě. Draft je velká událost a o právo volit mezi prvními se tvrdě bojuje.
Zajímavosti
V souvislosti s NHL by se dalo mluvit o různých zajímavostech. Přibližná kapacita stadionů jednotlivých klubů je kolem 18 000 diváků, přičemž nejvyšší kapacitu má Montreal Canadiens (21 000). Pro zvýšení popularity se tak několik vybraných zápasů hraje pod širým nebem na obrovských baseballových stadionech. Rekord drží zápas mezi Detroitem a Torontem z roku 2010, kdy na zápas našlo cestu přes 105 000 diváků. To už je asi pořádný kotel :-)!
Co říci závěrem? Nemyslím si, že by NHL bylo něco dokonalého, „božského“, naopak NHL, ačkoli jsou mnozí hokejisté oslavováni jako celebrity prvního formátu, je tvořena lidmi s jejich slabostmi. Nicméně nelze hráčům upřít píli a nadání. NHL je zkrátka show, lidé se na zápasech baví, chodí tam s rodinami, za odpočinkem, a to je podle mého dobře.
SPORTU ZDAR!
Pr/Qr:1025/0

Zbývá do:

Aktualizace

Anketa 22.01.2021
Během koronavirové krize
můžu chodit do školy a jsem za to rád.
[hlasů: 0]
musím chodit do školy a radši bych se učil z domova.
[hlasů: 2]
nemůžu chodit do školy a štve mě, že se musím učit doma.
[hlasů: 10]
menůžu chodit do školy a je to super, že se můžu učit doma.
[hlasů: 13]

Anketa 18.09.2014
Časopis plný fotopříběhů a komiksů
Zakoupili byste si časopis, který bychom vydali a byli by tam některé naše fotopříběhy a komiksy, které jsme v minulosti vydali?
Určitě ano
[hlasů: 256]
Určitě ne
[hlasů: 20]
Nevím
[hlasů: 49]
Záleželo by na ceně
[hlasů: 57]

Anketa 21.02.2012
Ahoj návštěvníku těchto stránek. Jsi:
Ministrant do 10 let
[hlasů: 108]
Ministrant do 15 let
[hlasů: 279]
Ministrant do 20 let
[hlasů: 196]
Ministrant starší 20 let
[hlasů: 164]
Bývalý ministrant.
[hlasů: 109]
Nikdy jsem neministroval.
[hlasů: 74]
Jsem dívka.
[hlasů: 207]
Jsem nevěřící člověk.
[hlasů: 71]

Kniha hostů
Jan Lukeš - redakce
nám nechal vzkaz
jako poslední ze dne 27.8.2014, 20:22
Děkujeme za-
důvěru.-
Čísla jsme-
rádi-
poslali./> /> Požehnané-
dny!
/> Za redakci-
Jan Lukeš,-
redaktor


Starší novinky
19.1.2021, 16:05
Připravujeme pro vás únorové číslo Tarsicia, bude moc hezké, těšte se.
28.8.2020, 14:26
Omlouváme se, že v posledních měsích nestíháme přidávat archivní čísla Tarsicia ve formátu PDF. Pokusíme se polepšit:)

Kalendář
Získejte Firefox!
Uložit stránku jako domovskou                   Dotazy týkající se TARSICIA pište na redakce@tarsicius.cz                   © 2005 Tarsicius - občanské sdružení