TOPlist
prosincové čísloJsi 719630. návštěvník.
Tento den 42.

Další číslo
13. číslo
Tarsicia vyjde
přibližně za
24 dnů !!!

Král kvízů
Už je po uzávěrce 162. kola (červenec - srpen)

Naše ikona

Svátek
Dnes má svátek
Julie.
Redakce Tarsicia
blahopřeje.

Doporučujeme
www.in.cz

www.signaly.cz


Archivní článek

Tarsicius:10/2014
Rubrika:Duchovní slovo otce biskupa
Autor:biskup František Václav Lobkowicz
Název:Mohl bys přece ty!
Článek:Milí ministranti, dobří služebníci u oltáře,
v těchto dnech jsem si připomenul výročí své primice. Přestavte si, je to už 42 let, co jsem celý rozechvělý poprvé přistupoval k oltáři, abych sloužil svou první mši svatou v Plzni v kostele Panny Marie růžencové. Při takovém výročí si člověk připomíná, co tomu všemu předcházelo a jaká vlastně ta moje cesta ke kněžství byla.

První základy ke svobodnému rozhodnutí vstoupit do semináře a studiem na Teologické fakultě se připravovat ke kněžství, byly dány v mé rodině. Jsem za výchovu od rodičů velmi vděčný a dnes jim to odplácím modlitbou u oltáře. Za nejdůležitější považuji jejich snahu naučit nás všech pět sourozenců postoji, který říká: když můžeš něco udělat, tak to udělej a s radostí.
Jednou jako malý ministrant při ministrování v našem kostele v Křimicích u Plzně jsem přemýšlel o našem panu faráři, na kterého dodnes moc rád vzpomínám. Byl už tehdy pokročilejšího věku a každou neděli k nám pěšky přicházel asi 4 km ze sousední farnosti ve Vejprnicích. A ta myšlenka byla: kdo k nám bude chodit, až pan farář už nebude moci? No a tehdy zazněla v mém nitru výzva: no přece ty bys mohl. Tak to byl první impulz a mně bylo asi deset let.
Ta myšlenka mě držela. Velmi jsem se povzbudil i četbou krásné knihy „Hořící oheň“, která vyprávěla o životě svatého papeže Pia X. Za několik let jsem skončil základní školu a pokračoval ve svém vzdělávání na škole střední. A musím se přiznat, že jsem tehdy chtěl nějak na své rozhodnutí z dětství zapomenout. Je fakt, že se stále připomínalo, ale já dělal, jako bych to nevnímal.
Ovšem pak se ukázalo, že Pán je natolik mocný a veliký, že když někde někoho chce mít, tak se mu to při zachování osobní svobody v rozhodování nakonec povede. Váhání po maturitě bylo, kam dál. A právě tehdy jsem to svobodné rozhodnutí ještě neudělal. Přihlásil jsem se tedy na filosofickou fakultu, kde jsem studoval latinu. Byla to tak trochu vrátka pro případné rozhodnutí. No a pak se to stalo.
Po pár měsících na této fakultě, 4. prosince na svátek svaté Barbory, jsem ráno šel do arcibiskupského paláce v Praze na kněžské svěcení svého spoluministranta. Když jsem se v poledne ze svěcení vracel, měl jsem jasno. No a protože Bůh má smysl pro pořádek, na místě mého konečného a trvalého rozhodnutí jsem za 6 let přijímal kněžské svěcení i já. A tak dnes děkuji Pánu a také všem, kteří mě ke kněžství přivedli, protože je to strašně fajn.
Všem ministrantům rád žehná

+František Václav Lobkowicz
Biskup ostravsko-opavský
Pr/Qr:354/0

Zbývá do:

Aktualizace

Za poslední 2 měsíce nejsou žádné
aktualizace stránek.


Anketa 18.09.2014
Časopis plný fotopříběhů a komiksů
Zakoupili byste si časopis, který bychom vydali a byli by tam některé naše fotopříběhy a komiksy, které jsme v minulosti vydali?
Určitě ano
[hlasů: 228]
Určitě ne
[hlasů: 20]
Nevím
[hlasů: 36]
Záleželo by na ceně
[hlasů: 47]

Anketa 21.02.2012
Ahoj návštěvníku těchto stránek. Jsi:
Ministrant do 10 let
[hlasů: 100]
Ministrant do 15 let
[hlasů: 261]
Ministrant do 20 let
[hlasů: 179]
Ministrant starší 20 let
[hlasů: 151]
Bývalý ministrant.
[hlasů: 93]
Nikdy jsem neministroval.
[hlasů: 69]
Jsem dívka.
[hlasů: 188]
Jsem nevěřící člověk.
[hlasů: 66]

Kniha hostů
Jan Lukeš - redakce
nám nechal vzkaz
jako poslední ze dne 27.8.2014, 20:22
Děkujeme za-
důvěru.-
Čísla jsme-
rádi-
poslali./> /> Požehnané-
dny!
/> Za redakci-
Jan Lukeš,-
redaktor


Starší novinky
25.10.2017, 13:09
Listopadové číslo je už v tiskárně, můžete se těšit. Dozvíte se spoustu zajímavostí z televize NOE. Pokud vás lákají zvláště drony a jiná moderní technika, budete jistě nadšení.
25.4.2017, 14:33
Možná si říkáš, jak to u nás v redakci Tarsicia vůbec funguje. Kdo vymýšlí všechny články a témata? Můžeš to být i ty, když nám odpovíš na pár otázek na adrese