TOPlist
prosincové čísloJsi 714879. návštěvník.
Tento den 41.

Další číslo
12. číslo
Tarsicia vyjde
přibližně za
21 dnů !!!

Král kvízů
Už je po uzávěrce 162. kola (červenec - srpen)

Naše ikona

Svátek
Dnes má svátek
Benedikt.
Redakce Tarsicia
blahopřeje.

Doporučujeme
www.in.cz

www.signaly.cz


Archivní článek

Tarsicius:3/2008
Rubrika:Duchovní slovo otce biskupa
Autor:biskup Josef Koukl
Název:Půlnoční s vůní vepřů a kadidla
Článek:Stalo se to někdy v šedesátých letech, když jsem byl administrátorem farnosti Kladruby u Stříbra. Patřila k ní také nádherná velká kaple, kterou postavil známý stavitel Santini. Už prý devět let tam nebyla sloužena mše svatá, okna rozbitá, vnitřní vybavení zničeno. A tak jsem sám začal zasklívat okna, zavedl tam i elektřinu a lidé se postupně přidávali. Nakonec jsme se dohodli, že první mše svatá bude na Štědrý den večer. Vánoční výzdobu prý udělají sami, slibovali.


V sedm hodin večer jsem vyrazil na kole, jiný dopravní prostředek jsem v té době ještě neměl. Bylo 15 stupňů pod nulou, silnice byla naštěstí pluhována. Těch sedm kilometrů jsem šťastně urazil.

Když jsem otevřel, div jsem nepadl. Uvnitř byl děsný zápach! Kde se mohl vzít? Hledal jsem místo původu - a on to byl velký vánoční stromek! Když ho ti dobří lidé uřezali v lese (dědina stojí na okraji lesa), byla na něm namrzlá pořádná dávka sněhu. A aby sníh roztál, postavili stromek do prasečáku. Sníh sice roztál, ale nabral do sebe tamní vůni. Co teď dělat: Dostal jsem nešťastný nápad - zapálil jsem pod tím stromkem kadidlo. Tu kombinaci těch vůní si stěží dovedete představit...

Měl jsem strach, co budou lidé říkat, až začnou přicházet. A ejhle! Nikdo ani v nejmenším neprojevil nějaký údiv nebo nelibost. Nebylo divu, většina obyvatel té vesnice v té prasečí výkrmně pracovala - vždyť do matrik jsem vždy zapisoval jako jejich povolání honosné: ošetřovatel žíru!

Na tuhle mši svatou nikdy nezapomenu, těch asi 50 přítomných, kteří opět jednou po mnoha letech byli na mši svaté (část z nich přišla po válce z Volyně), pamatovali na to ještě hodně dlouho. Míval jsem tam pak mši svatou jednou za měsíc a je škoda, že po mém odchodu do Litoměřic o 5 let později, tam mše svaté skončily. Ale ještě dodnes mám aspoň písemný styk s některými tamními obyvateli z vesnice Ostrov u Stříbra.
Pr/Qr:403/0

Zbývá do:

Aktualizace

Za poslední 2 měsíce nejsou žádné
aktualizace stránek.


Anketa 18.09.2014
Časopis plný fotopříběhů a komiksů
Zakoupili byste si časopis, který bychom vydali a byli by tam některé naše fotopříběhy a komiksy, které jsme v minulosti vydali?
Určitě ano
[hlasů: 228]
Určitě ne
[hlasů: 19]
Nevím
[hlasů: 35]
Záleželo by na ceně
[hlasů: 46]

Anketa 21.02.2012
Ahoj návštěvníku těchto stránek. Jsi:
Ministrant do 10 let
[hlasů: 100]
Ministrant do 15 let
[hlasů: 259]
Ministrant do 20 let
[hlasů: 178]
Ministrant starší 20 let
[hlasů: 150]
Bývalý ministrant.
[hlasů: 91]
Nikdy jsem neministroval.
[hlasů: 68]
Jsem dívka.
[hlasů: 186]
Jsem nevěřící člověk.
[hlasů: 66]

Kniha hostů
Jan Lukeš - redakce
nám nechal vzkaz
jako poslední ze dne 27.8.2014, 20:22
Děkujeme za-
důvěru.-
Čísla jsme-
rádi-
poslali./> /> Požehnané-
dny!
/> Za redakci-
Jan Lukeš,-
redaktor


Starší novinky
25.10.2017, 13:09
Listopadové číslo je už v tiskárně, můžete se těšit. Dozvíte se spoustu zajímavostí z televize NOE. Pokud vás lákají zvláště drony a jiná moderní technika, budete jistě nadšení.
25.4.2017, 14:33
Možná si říkáš, jak to u nás v redakci Tarsicia vůbec funguje. Kdo vymýšlí všechny články a témata? Můžeš to být i ty, když nám odpovíš na pár otázek na adrese