TOPlist
prosincové čísloJsi 745560. návštěvník.
Tento den 139.

Další číslo
6. číslo
Tarsicia vyjde
přibližně za
9 dnů !!!

Král kvízů
Už je po uzávěrce 162. kola (červenec - srpen)

Naše ikona

Svátek
Dnes má svátek
Viola.
Redakce Tarsicia
blahopřeje.

Doporučujeme
www.in.cz

www.signaly.cz


Archivní článek

Tarsicius:10/2008
Rubrika:Aktuálně
Autor:PhDr. Radomír Malý
Název:Pius XII. – papež, který mlčel?
Článek:Mnoho se v posledních letech psalo o papeži Piu XII. Prý byl spolupracovníkem Hitlerovým. Fandil jeho válečnému tažení a přál mu vítězství. Pokládal prý nacismus za menší zlo než komunismus. Proto mlčel k Hitlerovým zločinům, především k vraždění Židů v plynových komorách.


To jsou ovšem absolutní nesmysly a lži. Pius XII. se občansky jmenoval Eugenio Pacelli. Narodil se r. 1876 v Římě, vysvěcen na kněze byl r. 1899. R. 1917 se stal nunciem v Německu, r. 1929 kardinálem, r. 1930 státním sekretářem, to znamená druhým nejdůležitějším mužem v Církvi hned po papeži. Byl velmi zbožný, mnoho hodin trávil na modlitbách.
Když se Hitler stal německým kancléřem, patřil kardinál Pacelli k předním odpůrcům nacistického režimu. Byl autorem protinacistické encykliky papeže Pia XI. „S palčivou péčí“, která ostře odsuzuje německý nacismus pro jeho rasovou nenávist a také proto, že pronásleduje Církev. Pacelli nemohl být přívržencem nacismu, neboť ten byl protikřesťanský. Hitler zavíral kněze a aktivní katolíky do koncentračních táborů. Nacistická nauka považovala Ježíše Krista za „špinavého židovského kluka“ a katolickou víru za „zhoubu německého národa“.
R. 1939 byl Pacelli zvolen papežem a přijal jméno Pius XII. Snažil se přimět fašistickou Itálii, aby nebojovala po boku Německa. Bez úspěchu. Papež Pius XII. protestoval proti německému napadení Polska, později i proti napadení dalších zemí. Když r. 1942 zahájil nacistický režim deportace Židů do koncentračních táborů, Pius XII. se proti tomu ozval ve svém vánočním poselství. 5. května r. 1943 Vatikán jako první stát světa zveřejnil informace o tom, že v koncentračních táborech na území obsazeného Polska jsou Židé vražděni v plynových komorách. Nacisté totiž tvrdili, že Židé jsou odváženi „na práci“.
Opravdové hrdinství prokázal Pius XII. na podzim r. 1943, když Němci obsadili Řím. I tam zahájili deportace Židů. Papež nařídil jejich ukrývání v klášterech a na farách. Mnoho jich nalezlo útočiště i na území Církevního státu, dokonce i v papežově letní rezidenci Castelgandolfo. Z 9 tisíc římských Židů se tak díky Církvi a zejména Piovi XII. zachránilo 7 tisíc. Za to mu poděkovalo po válce mnoho významných židovských osobností, mj. i známý fyzik Albert Einstein, jenž byl židovského původu. Vrchní římský rabín Izrael Zolli se také zachránil díky Církvi. Po válce v italském rozhlase dojatě děkoval Piovi XII. Později se stal katolíkem. Jiný významný rabín Pinchas Lapide vyhodnotil, že Pius XII. má přímo nebo nepřímo zásluhu na záchraně 800 tisíc Židů. To ocenili i ministerští předsedové Státu Izrael Moše Šarett a Golda Meirová.
S pomluvami na adresu Pia XII. začali nejdříve sovětští komunisté. Chtěli diskreditovat Církev a byla jim dobrá každá lež. Protože nemohli najít žádný dokument, který by usvědčil Pia XII. ze spolupráce s nacisty, uložili svému agentovi v Německu Rolfu Hochhutovi, aby napsal „drama“. Hochhuth je na seznamu agentů komunistické tajné služby. Tak r. 1963 vznikla hra „Náměstek“, sepsaná jen na základě výmyslů, které vůbec neodpovídají skutečnosti. Tak vznikla pomluva o Piu XII., jenž údajně „mlčel“ k Hitlerovým zločinům. Pravda je však úplně jiná.
Pr/Qr:496/0

Zbývá do:

Aktualizace

Za poslední 2 měsíce nejsou žádné
aktualizace stránek.


Anketa 18.09.2014
Časopis plný fotopříběhů a komiksů
Zakoupili byste si časopis, který bychom vydali a byli by tam některé naše fotopříběhy a komiksy, které jsme v minulosti vydali?
Určitě ano
[hlasů: 238]
Určitě ne
[hlasů: 20]
Nevím
[hlasů: 40]
Záleželo by na ceně
[hlasů: 51]

Anketa 21.02.2012
Ahoj návštěvníku těchto stránek. Jsi:
Ministrant do 10 let
[hlasů: 104]
Ministrant do 15 let
[hlasů: 267]
Ministrant do 20 let
[hlasů: 187]
Ministrant starší 20 let
[hlasů: 157]
Bývalý ministrant.
[hlasů: 99]
Nikdy jsem neministroval.
[hlasů: 72]
Jsem dívka.
[hlasů: 192]
Jsem nevěřící člověk.
[hlasů: 67]

Kniha hostů
Jan Lukeš - redakce
nám nechal vzkaz
jako poslední ze dne 27.8.2014, 20:22
Děkujeme za-
důvěru.-
Čísla jsme-
rádi-
poslali./> /> Požehnané-
dny!
/> Za redakci-
Jan Lukeš,-
redaktor


Starší novinky
20.12.2019, 11:16
Redakce Tarsicia přeje všem ministrantům a jejich rodinám požehnané prožití Vánoc a co nejméně nemocí způsobených nastydnutím ve studených kostelech:)
27.6.2018, 11:35
V prázdninovém čísle Tarsicia máme pro každého čtenáře dárek. Na poslední stránce si můžete vystřihnout slevový poukaz do Království železnic a dalších zajímavých atrakcí v Praze.

Kalendář
Získejte Firefox!
Uložit stránku jako domovskou                   Dotazy týkající se TARSICIA pište na redakce@tarsicius.cz                   © 2005 Tarsicius - občanské sdružení