TOPlist
listopadové čísloJsi 711443. návštěvník.
Tento den 94.

Další číslo
11. číslo
Tarsicia vyjde
přibližně za
16 dnů !!!

Král kvízů
Už je po uzávěrce 162. kola (červenec - srpen)

Naše ikona

Svátek
Dnes má svátek
Lukáš.
Redakce Tarsicia
blahopřeje.

Doporučujeme
www.in.cz

www.signaly.cz


Archivní článek

Tarsicius:1/2003
Rubrika:Aktuálně
Autor:Petr Gabriel
Název:Cyklo poutě.
Článek:Pod pojmem pouť si běžný kluk představí kolotoče, běžný ministrant pěší cestu na poutní místo, ale Petr Gabriel si přestaví výhradně cestu na kole. Je totiž hlavní organizátor tradičních orelských cykloputí a právě nám o nich něco prozradí.

Jak vznikly cyklopoutě?
Na začátku jsme s naším knězem podnikali ministrantské výlety na kole po rodném Slovácku. Když se pak k tomu přidala orelská myšlenka sportu založeného na křesťanských zásadách, vznikly z toho dnes již tradiční cyklopoutě. Roku 2004 jsme poprvé uspořádali cyklopouť, která nebyla určena jen úzkému okruhu našich známých, ale naopak celé široké veřejnosti.

Kolik cyklopoutí jste již absolvovali?
Zorganizovali jsme již šest cyklopoutí. Dvakrát jsme byli v rakouském poutním místě Mariazell, v roce 2005 jsme šlapali na XX. Světový den mládeže do Kolína nad Rýnem. Dva roky na to jsme putovali do Čenstochové, o rok později jsme oslavili 100 let existence Orla cyklistickou poutí napříč Českou republikou. No a vloni jsme podnikli okružní jízdu z Uherského Brodu přes Slovensko do Maďarska a zpět. Celkově jsme dohromady na cyklopoutích ujeli něco přes 3,5 tisíc kilometrů ve 43 etapách, což dává průměr na jednu etapu něco málo přes 80 km. Dohromady se cyklopoutí zúčastnilo už 570 cyklistů.

Jaká bývá náročnost denních etap?
Etapy jsou rozvrženy tak, aby je ujel i méně zdatný cyklista. Pokud překonáváme nějaký vrchol, volíme kratší délku etapy, pokud etapa vede po rovinně tak dosahuje délky i 100 km. Musím však říci, že všichni, kteří s námi jeli, dojeli do cíle. Samozřejmě se mezi tak početnou skupinou najdou i zdravotní neduhy. Ty řešíme za pomoci zdravotnic, které s námi jezdí. Stejně tak máme vždy s sebou i servismana, který opraví, co je třeba, a na zavolání dojede i v průběhu etapy vyřešit daný problém s kolem. Prostě nikdy nenecháme nikoho, jak se říká, ve štychu.

Co peloton a jeho věkové složení?
Pod pojmem peloton si jistě každý vybaví velkou skupiny cyklistů, kteří jedou etapu pohromadě. Naše cyklopoutě se vyznačují tím, že cyklisté jezdí v menších skupinkách od nejmenšího počtu tří až po skupiny o dvanácti účastnících. Na začátku a konci každé cyklopoutě pak projíždíme daným městem tzv. spanilou jízdu. Co se týče věkového složení, tak nejmladšímu účastníkovi byli 3 roky a jeho rodiče si ho vezli v přípojném vozíku. Nejmladšímu cyklistovi, který kdy jel celou cyklopouť za pomoci vlastních sil, bylo 8 let. Naopak nejstaršímu účastníkovi bylo neuvěřitelných 75 let.

Jak probíhá takový klasický cyklopouťový den?
Den začínáme pravidelně mší svatou, kterou sloužíme buď přímo v ubytovacím zařízení, což je většinou tělocvična, nebo v místním kostele. Po ní následuje snídaně, sbalení a nakládka osobních věcí do tranzitů, které převážejí batožiny. Následuje zběžná kontrola bicyklů a může se vyrazit. Během etap pak mají cyklisté k dispozici mapy, které vždy dostanou na začátku pouti, v nich vyznačenou doporučenou trasu kudy jet, a to i s upozorněním na zajímavosti trasy. Je však na samotných cyklistech, zda si nevytvoří vlastní trasu. Po dojezdu etap, následují večeře a večerní prohlídka města či okolí, nebo odpočinek. Myslíme také na vzdělávání cyklopoutníků, proto vždy připravíme ve spolupráci s našimi účastníky nějakou přednášku či besedu na témata, která se týkají cyklopoutí nebo životních osudů účastníků. Zapomenout nesmíme ani na tzv. volné dny, kdy cyklisté mají možnost na den „vysadit“ tempo.

Kde získají případní noví zájemci další informace o cyklopoutích?
Máme svoje internetové stránky na adrese: www.cyklopoute.cz. A nejmenší problém je jistě zvednout telefon a zavolat mi osobně.
Pr/Qr:341/0

Zbývá do:

Aktualizace

Anketa 18.09.2014
Časopis plný fotopříběhů a komiksů
Zakoupili byste si časopis, který bychom vydali a byli by tam některé naše fotopříběhy a komiksy, které jsme v minulosti vydali?
Určitě ano
[hlasů: 228]
Určitě ne
[hlasů: 19]
Nevím
[hlasů: 35]
Záleželo by na ceně
[hlasů: 45]

Anketa 21.02.2012
Ahoj návštěvníku těchto stránek. Jsi:
Ministrant do 10 let
[hlasů: 100]
Ministrant do 15 let
[hlasů: 258]
Ministrant do 20 let
[hlasů: 177]
Ministrant starší 20 let
[hlasů: 149]
Bývalý ministrant.
[hlasů: 91]
Nikdy jsem neministroval.
[hlasů: 68]
Jsem dívka.
[hlasů: 186]
Jsem nevěřící člověk.
[hlasů: 66]

Kniha hostů
Jan Lukeš - redakce
nám nechal vzkaz
jako poslední ze dne 27.8.2014, 20:22
Děkujeme za-
důvěru.-
Čísla jsme-
rádi-
poslali./> /> Požehnané-
dny!
/> Za redakci-
Jan Lukeš,-
redaktor


Starší novinky
25.10.2017, 13:09
Listopadové číslo je už v tiskárně, můžete se těšit. Dozvíte se spoustu zajímavostí z televize NOE. Pokud vás lákají zvláště drony a jiná moderní technika, budete jistě nadšení.
25.4.2017, 14:33
Možná si říkáš, jak to u nás v redakci Tarsicia vůbec funguje. Kdo vymýšlí všechny články a témata? Můžeš to být i ty, když nám odpovíš na pár otázek na adrese