TOPlist
zářijové čísloříjnové číslolistopadové číslo


Jsi 1390730. návštěvník.
Tento den 274.
Svátek
Dnes má svátek
Běla.
Redakce Tarsicia
blahopřeje.

Doporučujeme
Náhled titulní strany

HTML - Lekce 4.

    Náš první web na internetu
      Pokud jste sledovali předchozí 3 díly našeho miniseriálu, umíte už vytvořit jednoduché webové stránky obsahující obrázky, různé nadpisy či jiná zvýraznění a tyto stránky propojit s ostatními. Pokud ne, můžete si zde starší lekce najít.

      Jestliže jste dočetli náš minikurz tvorby internetových stránek až sem, věřím, že máte s počítači přátelský vztah, že umíte rozbalit a přejmenovat soubory, víte, co to je adresářová struktura, a přestože jsem v úvodu psal, že nebudete potřebovat připojení k internetu, doufám, že se k němu aspoň občas dostanete.

    Šablony
      Možná už máte pěkné stránky vytvořeny, možná však stále tápete, jakou barvu by váš web měl mít a co byste tam chtěli napsat. Snad vás potěší, že na výše uvedené adrese v sekci Šablony najdete dvě (v době, kdy tento článek čtete, už možná více) šablony dvou malých farních webů (včetně návodu) ve dvou malých zazipovaných souborech, které se hravě vejdou na jednu disketu.

    Umisťujeme stránky na internet
      Podařilo se nám vytvořit pěkné stránky a nyní se s nimi chceme pochlubit všem lidem na internetu. Nejprve je samozřejmě necháme zkontrolovat i jiným lidem (nejlépe na jiných počítačích). Pokud tímto testem stránky "projdou", začneme hledat místo pro jejich umístění. Jak jsem naznačil v úvodu tohoto seriálu, serverů, které nabízejí webový prostor, existuje i v českém prostředí několik. Nechtěl bych zde dělat nikomu reklamu, začátečníkům bych doporučil třeba server WebZdarma.cz.

      Všude musíme počítat s tím, že nám budou "vnucovat" na naše stránky reklamní proužek (banner). Přesto je možné umístit náš web na některé z křesťanských stránek, například Farnost.cz, SignáLy.cz, nebo i náš Tarsicius.cz (získáme tím hezkou adresu na křesťanském serveru), "útočiště" můžeme hledat také na webech vašich měst či obcí. A protože nemáme darovanému koni koukat na zuby, nesmíme se nechat odradit občasnými technickými problémy, které jsou u bezplatně poskytovaného webhostingu možné (a bohužel ne vyjímečně).

      Nejjednodušší způsob, jak stránky na internetu umístit, je přes webové rozhraní. Na domovské stránce našeho poskytovatele se přihlásíme svým uživatelským jménem (login) a heslem a poté stránky jednoduše nahrajeme. Tento způsob nás asi brzy přestane bavit, zejména pokud bude stránek víc či budeme-li je aktualizovat častěji (a to určitě budeme). Pro tyto účely existuje služba FTP - nemá ji sice každý, ale existuje. Navíc potřebujeme nějaký FTP program (např. WS FTP, CUTE FTP). Ten se podobá normálními správci souborů (např. Windows Commander) - na obrazovce vidíme najednou dvě okna, přičemž jedno zobrazuje obsah složky na našem počítači a druhé soubory našeho webu na internetu. Jednoduchým klikáním či přetažením nakopírujeme obsah z našeho počítače na internet (nebo naopak). Má to jenom jednu vadu - musí se správně nastavit, ale když se do toho dostanete, funguje to výborně (v případě problémů čtěte nápovědu poskytovatele vašeho webového prostoru).

    Jak zvýšit návštěvnost stránek
      Práce na zvyšování návštěvnosti stránek je dlouhodobá a úmorná. Spočívá především v tom, aby stránky měly kvalitní a aktualizovaný obsah. Jedině tak se mohou stát oblíbenými stránkami nejen lidí z vaši farnosti, ale i "surfařů" z celého světa.

      Aby se i oni mohli o těchto stránkách dozvědět, je třeba je nejdříve někde zaregistrovat, nejlépe do největších českých vyhledávačů (třeba Seznam.cz, Centrum.cz, Atlas.cz). Postup registrace je všude hodně podobný - vybereme kategorii, do které chceme stránky vložit, klikneme na Přidat web, vyplníme základní informace o webu… a potom už jen čekáme, až bude zápis schválen a stránky přidány. Kromě katalogu také vyhledávače procházejí stránky automaticky a přidávají stránky podle klíčových slov samy (tzv. fulltext).

      Abychom vůbec poznali, kolik lidí naše stránky navštěvuje, potřebujeme počítadlo návštěvnosti. Nejlepší česká počítadla jsou TopList.cz a NaVrcholu.cz. Stejně jako při registraci do katalogu musíme zadat informace o webu, po schválení administrace si necháme vygenerovat podivný HTML kód, který vložíme někde do stránek (tam, kde nebude rušit). Kód obsahuje informace, které započítávají každý přístup na naše stránky, což si potom také můžeme prohlédnout. Kromě návštěv a shlédnutí (jeden člověk může udělat jednu návštěvu, ale shlédnout více stránek!) počíitadla evidují také informace důležité pro webmastery, jako je používaný prohlížeč, rozlišení monitoru, odkud se připojuje atd…

      Nemůžeme čekat, že budeme mít hned obrovskou návštěvnost. Nejdřív o stránkách bude vědět jen málo lidí. Dobrým způsobem propagace je vložení odkazu na náš web do podpisu e-mailové zprávy (totéž může udělat třeba i duchovní správce, který posílá různé zprávy). Tím, jak se stránky budou zlepšovat, získáme okruh stálých návštěvníků, kteří se každý týden (nebo i častěji) mrknou na naše stránky, protože na nich bude něco zajímavého.

    Důležitá je zpětná vazba
      Internet je oboustranné médium. Uživatelé si mohou nejen pasivně číst, mohou nám i něco napsat. Třeba jak se jim dané stránky líbí, co by na nich změnili, popřípadě pokud chtějí nějakou informaci upřesnit či přihlásit se atd... Dejme jim tu možnost!

      Když už jsme na internetu, bylo by dobré mít zřízenou mailovou schránku, kam nám návštěvníci budou moci zasílat své připomínky. Je lepší, když mailová i webová adresa jsou podobné, např. html@tarsicius.cz a www.tarsicius.cz/html. Také je třeba e-mailovou schránku pravidelně vybírat. Odpovědět na všechno není povinnost, ale slušnost, která potěší (zvláště když o mail výslovně žádáme).

      Kromě toho se nabízí také možnost vložit na stránky formulář, kde budou moci návštěvníci vyjádřit svůj názor. Nemusíte ani umět programovat - hodně takových diskusních či chatových boardů nabízí server Blueboard.cz.

      To je z našeho minikurzu HTML prozatím vše. Jeho cílem nebylo podat podrobný popis tvorby webových stránek. Přesto věřím, že vám aspoň trochu pomohl proniknout do tajů magického WWW. Dejte nám o svých stránkách vědět! Jakub Vavrečka

Zbývá do:


Kalendář
Kontakt na redakci: redakce@tarsicius.cz, tel: 480 023 407, 775 598 604 © 2005-2024 Tarsicius - zapsaný spolek